close
تبلیغات در اینترنت
روانشناسی
loading...

مشاوران پرتو

روانشناسی

مدل خوابیدن از دیدگاه روانشناسی

وقتی می خوابیم؛ هرکس مدل مخصوصی برای خوابیدن دارد . طرز خوابیدن اصولا بر عادت بستگی دارد مثلا بسیاری از افراد عادت دارند حتما به سمت راست بخوابند برخی به چپ و…..اکنون ببینیم از نظر روانشناسی مدلهای مختلف خواب افراد چه تفاوتهایی دارد و شخصیت انسانها را در این مورد چگونه ارزیابی میکنند

نتایج تحقیقی گسترده در مورد تفاوت میان خوابیدن روی سمت چپ یا راست بدن در این حالت، نشان می‌دهد هنگامی که شخص روی سمت راست خوابیده باشد، عبور غذا در معده به سوی لوله گوارش حدود ۵/۲ تا ۵/۴ ساعت طول می‌کشد اما هنگام خوابیدن روی سمت چپ، بین ۵ تا ۸ ساعت طول خواهد کشید بنابراین خوابیدن روی سمت چپ از لحاظ هضم غذا غیرقابل‌قبول است.

علاوه بر این، قلب در طرف چپ بدن قرار دارد و خوابیدن روی سمت چپ باعث می‌شود ریه راست بر قلب فشار بیاورد و فعالیت آن را کاهش دهد. مخصوصا که علم تشریح نشان می‌دهد ریه راست بزرگ‌تر از ریه چپ است. علاوه بر این، کبد که سنگین‌ترین عضو احشاء است، هنگام خوابیدن روی سمت چپ، به حالت معلق قرار می‌گیرد. خوابیدن روی سمت راست، وضعیتی صحیح است زیرا ریه چپ کوچک‌تر از ریه راست است بنابراین قلب راحت‌تر عمل می‌کند. کبد نیز معلق نخواهدشد و در حالت ثابتی قرار می‌گیرد.

آنچه گفته شد، نظریه‌های دانشمند مشهور فرانسوی «دکتر ساموئل دنکل» است. این دانشمند در طریقه هشتم تفاوتی بین خوابیدن روی سمت راست یا چپ بدن قائل نشده است.

۱. خوابیدن جنینی شکل

این وضعیت عبارت است از جمع کردن پاها و نزدیک کردن زانوها به شکم و جمع‌کردن دست‌ها و نزدیک کردن آنها به سر یا قرار‌دادن دست‌ها در اطراف زانوها. شخصی که اینگونه می‌خوابد، زانو‌ها را با دست‌هایش محاصره می‌کند یا بالش را در آغوش می‌گیرد، وضعیتی شبیه به وضعیت جنین در رحم می‌یابد. این روش خوابیدن نشان می‌دهد مزاج فرد ناآرام است، جرات رویارویی با سختی‌های زندگی را ندارد و نمی‌تواند بدون تکیه بر دیگران به خواسته‌های خود برسد. علاوه بر این، فردی اجتماعی نیست و تمایل دارد به کسی که دارای نفوذی نسبی در خانواده است و او را یاری می‌دهد، پناه ببرد تا نیازهای او را برآورده کند.

۲. خوابیدن ساندویچی شکل

در این حالت، دوپا روی هم و ۲ دست نیز روی یکدیگر قرار داده می‌شود به‌طوری که بدن شبیه نان ساندویچ به نظر می‌رسد. این حالت نشان‌دهنده آرامش روانی و به‌طورکلی اطمینان است. شخصی که به این شکل خوابیدن عادت دارد، مایل است کارهای خود را به‌صورت متعادل و در حد موردقبول انجام دهد. چنین شخصی که از زمان کودکی با این شیوه خوابیدن خو گرفته است، تلاش می‌کند از مشکلات دوری کند، زندگی خود را نظم و ترتیب دهد، محبت دیگران را به‌دست آورد و با صلح و آرامش به آسودگی‌خاطر برسد.

۳. خوابیدن به‌شکل سجود

این شکل خوابیدن، بیشتر در کودکان دیده می‌شود و به حالت سجود در نماز بسیار شبیه است ولی جزیی از زندگی بسیاری از بزرگسالانی که از زمان کودکی به آن عادت کرده‌اند، می‌شود. نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد افرادی که به این شکل می‌خوابند، از خستگی‌های روانی یا جسمی در زندگی رنج می‌برند. گویی آنها برای فرار از سختی‌ها و ناراحتی‌هایی که ممکن است هجوم آورد یا با آنها روبرو شوند، آماده ایستادن و پریدن هستند. چنین اشخاصی گاهی به ضعف اعصاب، عدم تحمل و اضطراب شناخته می‌شوند و گاهی دیگران در حضور آنها احساس راحتی نمی‌کنند.

۴. خوابیدن روی طرف راست بدن و قسمتی از سینه و بازگذاشتن پاها

این شکل از راحت‌ترین شیوه‌های خوابیدن محسوب می‌شود و پزشکان آن را به بیمارانی که از لغزش فقرات و درد کمر شکایت دارند، توصیه می‌کنند زیرا خوابیدن به این شکل، استراحت جسم را تضمین می‌کند، چیزی که فرد در بیداری کمتر احساس می‌کند. به عبارتی، اشخاصی که اینگونه می‌خوابند، آنچنان که در خواب به آسایش و راحتی جسم دست می‌یابند، در زندگی عملی به آرامش و راحتی روانی دست نمی‌یابند و از اینجا آشکار می‌شود که عامل مهم در زندگی انسان، طبیعت و حالت روانی و امیالی است که رفتارهای انسان را هدایت می‌کنند.

۵. روش استراحت کامل

در این مدل، شخص کاملا دراز می‌کشد بدون آنکه قسمتی از بدن خود را جمع کند و دست‌هایش را زیر سر قرار می‌دهد، به‌طوری که سر روی ۲ کف دست تکیه می‌کند و یک پا روی پای دیگر و در امتداد آن قرار می‌گیرد. کسی که به این شکل می‌خوابد، منطقی است و هر چیز را در جای خود می‌شناسد و هرگاه چیزی از حد و مرز منطق و واقعیت خارج شود، برای او غیرقابل‌قبول است. چنین شخصی از خیال‌ها و حدس و گمان‌ها و احساسات غیرمنطقی به دور است و در نظر او هر آنچه عقل آن را نپذیرد، در زندگی واقعی نباید وجود داشته باشد.

۶. خوابیدن روی شکم

کسی که به این شکل می‌خوابد، علاقه‌مند است بر امور تسلط داشته باشد و در میان مردم شاخص باشد. چنین شخصی تمایل دارد سلطه خود را بر دیگران تحمیل کند بنابراین دوست دارد در میان مردم زندگی کند و به‌طورکلی طاقت دوری از مردم را ندارد. او تلاش می‌کند در زندگی جایگاه و قابلیت و توانایی داشته باشد تا بتواند با سختی‌ها و مشکلات روبرو شود. او در عین حال گاهی دچار خشم و عصبانیت می‌شود و خطای دیگران را نمی‌بخشد. همچنین در کارهایش دقیق و مراقب قول‌ها و وعده‌های خود است و با وجود آنکه به‌سرعت خشمگین یا به‌شدت متاثر می‌شود، زندگی او، زندگی نظم یافته و والایی به شمار می‌آید.

۷. خوابیدن به شیوه فرمانروایان

در این شیوه شخص بر پشت می‌خوابد و دست‌ها را از دوطرف بازمی‌گذارد. بعضی از کسانی که به این طریق می‌خوابند، گاهی خود را همانند بزرگان و فرمانروایان یا کسانی که در میان مردم دارای مقام و شهرت هستند، تصور می‌کنند. می‌توان این خصوصیات را در زندگی و در روش رفتار آنها با دیگران به‌صورت آشکارا مشاهده کرد و آنها را افرادی قابل‌احترام یافت. این افراد دارای نوعی قدرت و توانایی هستند که می‌توانند با سختی‌ها و مشکلات مبارزه و به اندازه توانایی‌شان، نیازهای مردم را برآورده ‌کنند. علاوه بر این، تا حد توان برای دیگران فداکاری می‌کنند.

۸. خوابیدن به طریقه نیمه‌جنینی

آمار نشان می‌دهد این شیوه، شایع‌ترین شیوه خوابیدن است. در این حالت، شخص روی یکی از پهلوها می‌خوابد، زانوها را از هم نیمه‌باز می‌گذارد، یکی از دست‌ها را زیر سر قرار می‌دهد و دست دیگر را به‌صورت آزاد و کشیده رها می‌کند. خوابیدن به این طریق، راحتی بدن را بدون آنکه راه تنفس بسته شود، تضمین می‌کند و اکسیژن به اندازه نیاز طبیعی به ریه‌ها می‌رسد بنابراین بهترین شیوه خوابیدن به شمار می‌آید. براساس آمار، کسانی که چپ دست هستند، روی دست چپ می‌خوابند و برعکس آنها، کسانی هستند که از دست راست استفاده می‌کنند و روی دست راست می‌خوابند یک تحقیق روان‌شناسی نشان می‌دهد مرد یا زنی که به این شکل می‌خوابد، توانایی سازش با شرایط مختلف زندگی را دارد و از موهبت عقل و خوش‌رفتاری به یک اندازه برخوردار است. چنین شخصی تمام مشکلات زندگی را به راحتی می‌پذیرد و بر آنها غلبه می‌کند و بسیار کم اتفاق می‌افتد که در رویارویی با مشکلات شکست بخورد یا موفق نشود.

مشاوران پرتو بازدید : 28 چهارشنبه 20 ارديبهشت 1396 زمان : 16:53 نظرات ()

تعیین الگوهای رفتاری کودک

نقش والدین در تعیین الگوهای رفتاری کودک

نقش والدین در تعیین الگوهای رفتاری کودکخانواده به عنوان مهمترین واحد اجتماعی در تمام اعصار تاریخ نقش عمده ای در ایجاد یک جامعه سالم، مبتکر و پویا داشته و در تمام ادیان الهی نیز تشکیل خانواده، مدیریت خانواده و تربیت فرزندان صالح اموری مقدس بوده است.

در دین مبین اسلام و سیره ائمه اطهار(س)، همواره خانواده به عنوان امن ترین و آرام ترین مکان برای پرورش نسلی پاک و صالح مورد توجه قرار گرفته است.
به عنوان مثال در صحیفه سجادیه می خوانیم: «پروردگارا مرا یاری کن تا فرزندم را خوب تربیت کنم». (صحیفه سجادیه۱۲،۱۲۳) از آنجا که خانواده، نزدیکترین تماس را با کودک طی سال های رشد وی دارد، در تعیین الگوهای رفتاری که یک کودک از خود نشان می دهد، نقش مهمی ایفا می کند به همین دلیل در سال های اخیر، قسمت عمده ای از تحقیقات جرم شناسان درخصوص ریشه یابی بزهکاری اطفال متوجه خانه و خانواده و روش های تربیتی کودک بوده است. اصولاً در علم جرم شناسی، عوامل ایجادکننده جرم را به دو دسته تقسیم می کنند: یک دسته عواملی هستند فیزیولوژیکی یا فردی همچون توارث، جنسیت، سن، اختلالات روانی ودسته دیگر عوامل اجتماعی یا غیرفردی هستند که در راس آنها محیط خانوادگی است.
همان طور که خانواده می تواند بستری مناسب برای رشد و شکوفایی استعدادها و توانایی های اطفال باشد به همان صورت هم می تواند با ایجاد عواملی، زمینه بزهکاری را در اطفال ایجاد کرده و یا حتی اطفال را مجبور به ارتکاب بزه کند.
یکی از عوامل مهم در بزهکاری اطفال، قصور خانواده در فراهم آوردن محیطی عاطفی، آرام و امن برای کودک است.
اگر روابط بین افراد خانواده نفرت انگیز باشد و یا والدین در برخورد با کودکان خود تبعیض قائل شوند و با تقسیم ناعادلانه محبت و توجه و پاداش موجب بروز حسادت و یا سرخوردگی در کودکان شوند، کودک ممکن است با کناره گیری عاطفی، از والدین خود دور شده و بدین ترتیب خانواده کنترل او را از دست داده و قادر نخواهد بود عضویت وی را در سایر گروه های نخستین رهبری کند.
وجود روابط عاَطفی میان والدین و کودک در تلقین ارزش های جامعه به کودکان اهمیت فراوانی دارد، البته در محبت ورزیدن به اطفال باید حدتعادل را رعایت کرد چرا که کم محبتی به اطفال و یا افراط و تفریط در ابراز محبت، هر دو از عوامل ایجاد ناهنجاری در الگوهای رفتاری کودکان شناخته شده است، همچنین نداشتن سرپرست و جدا بودن پدر و مادر از یکدیگر، ناهنجاری های خانوادگی، وجود اختلاف بین پدر و مادر و محیط های خانوادگی پرجنجال، ناراحتی های عاطفی و روانی یکی از اعضای خانواده، مانع از رشد اجتماعی مطلوب طفل شده و کودک را به بزهکاری سوق می دهد.
شرایط اقتصادی و طبقه اجتماعی خانواده نیز در بروز بزهکاری نقش عمده ای ایفا می کند. در خانواده های کم درآمد، اغلب همه نیازهای اساسی اطفال به خوبی برآورده نمی شود و فرزندان عموماً از داشتن تفریحات سالم محروم هستند ویا توسط والدین خود مجبور به کار یا تکدی گری شده که به تبع به عضویت در گروه های غیر همسان در می آیند و همین امر خود موجب ناهنجاری در رشد شخصیت اطفال خواهد بود.
موقعیت جغرافیایی خانواده هم می تواند از عوامل مؤثر در برخورد اطفال با فعالیت های گروه های همبازی بزهکار باشد. به طور مثال اگر خانه کودک در منطقه ای که میزان بزهکاری در آن زیاد است واقع شده باشد، فعالیت های گروه های همبازی او به احتمال بیشتری بزهکارانه خواهد بود تا زمانی که محل سکونت طفل در منطقه ای است که میزان بزهکاری در آن کم است.
از عوامل دیگر بزهکاری اطفال که بستر آن در خانواده است می توان به آموزش ندادن درست به اطفال اشاره کرد. خانواده ممکن است درتربیت کامل طفل و آشنا ساختن وی با دنیای خارج یا انواع بزهکاری هایی که انتظار می رود در جامعه طفل با آنها برخورد کند، سهل انگاری کند که البته بخشی از این سهل انگاری ها به کم سواد بودن والدین برمی گردد. پرجمعیتی در خانواده ها نیز خود یکی از عوامل بی اعتنایی والدین به فرزندان و نیازهای عاطفی و تربیتی آنهاست. کنترل جمعیت خانواده می تواند مدیریت آن را آسانتر کرده و فرصت بیشتری برای آموزش و استفاده از راهکارهای صحیح تربیتی در اختیار والدین قرار دهد. قابل ذکر است که آمارها نشان می دهد اکثر کودکان بزهکار در معرض مشاهده الگوهای بزهکاری در خانواده بوده اند و بدیهی است کودکی که پدر و مادری مجرم دارد و بزهکاری در خانواده به عنوان یک ارزش شناخته شده است، به احتمال قوی بزهکار خواهد شد.
به نظر می رسد در بزهکاری اطفال، پسران بیشتر از دختران در معرض خطر هستند، در تمام جوامعی که از آنها آماری در دست است بزهکاری پسران بیش از دختران است و تفاوت این نسبت از ۴ به ۱ تا ۱۰ به۱ متغیر است و اغلب دیده می شود که نود درصد پسران بین ۱۰تا ۱۸ سال به صورت گروهی و در غالب دسته های بزهکار یا نیمه بزهکار مرتکب جرم می شوند که این امر ضرورت بیشتر خانواده به فرزندان پسر به خصوص در دوره بلوغ و کنترل رفتارها و عضویت آنها در گروه های همسال را به اثبات می رساند.

مشاوران پرتو بازدید : 20 یکشنبه 17 ارديبهشت 1396 زمان : 15:56 نظرات ()
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
 • 1396
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 23
 • کل نظرات : 1
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 4
 • آی پی دیروز : 0
 • بازدید امروز : 12
 • باردید دیروز : 2
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 12
 • بازدید ماه : 14
 • بازدید سال : 14
 • بازدید کلی : 14